Tydzień Patriotyczny w Wojciechach

• 14-01-2019
Dla uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości w szkole w Wojciechach realizowany był projekt ,,Dla Niepodległej”. Głównym celem działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz promowanie patriotyzmu.  Poprzez uczestnictwo w różnorodnych zajęciach edukacyjnych, konkursach oraz uroczystościach o charakterze patriotycznym uczniowie poznali pojęcia i wydarzenia związane z polską historią i tradycja narodową.
Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę,  w szkole trwał Tydzień Patriotyczny. W tym czasie nasi uczniowie zaangażowali się  w prezentację wielu inicjatyw i działań propagujących patriotyzm. Czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom patriotyczne wiersze Władysława Bełzy, Marii Konopnickiej  i Jana Kochanowskiego. Rodzice i nauczyciele, włączyli się w akcję ,,Czytamy Dla Niepodległej”, czytając uczniom klas starszych fragmenty wybranych utworów K.W. Wójcickiego, H. Sienkiewicza, A. Kamińskiego, St. Żeromskiego i A. Mickiewicza.  Natomiast na zajęciach historii uczniowie oglądali fragmenty filmów o bohaterach (m.in. o  Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wojciechu Korfantym, Wincentym Witosie) i walce o niepodległość.

Na terenie przyszkolnym rozegrana została terenowa gra historyczna ,,Niepodległa”.  W grze wzięło udział pięć drużyn. Uczestnicy zaopatrzeni w mapy i specjalne ,,glejty”, musieli przejść trudną drogę od III rozbioru Polski,  poprzez Legiony Polskie we Włoszech, Polskie Powstania Narodowe, Walkę Polaków o Wolność, I wojnę światową, Odzyskanie Niepodległości, aż do Niepodległej.  Przygotowane zadania, które były odpowiednio punktowane dotyczyły m. in. zaborów i państw zaborczych, polskiego hymnu narodowego, polskich powstań narodowych haseł niepodległościowych, umiejętności praktycznych, znajomości wybitnych Polaków, którzy w czasach zaborów rozsławiali imię Polski na całym świecie oraz Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Nad przebiegiem gry czuwali w wyznaczonych punktach uczniowie ,,punktowi” oraz rodzice i nauczyciele. Gra zakończyła się w świetlicy szkolnej, gdzie odbyło się podsumowanie.

Uczniowie klas 0 – VIII w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej,  Śpiewali dla Niepodległej pieśni legionowe i  patriotyczne.  W tym dniu szkołę odwiedził pan Józef Zysk, prezes Związku Piłsudczyków RP w Lidzbarku Warmińskim. Pan Józef, ubrany w mundur Marszałka, z szablą u boku,  przybliżył nam postać Józefa Piłsudskiego,  człowieka z zasadami, który bardzo kochał i szanował swoją matkę oraz wyjątkowo kochał dzieci, cenił rodzinę i pracę zbiorową. W ramach Tygodnia Patriotycznego odbyła się również uroczysta akademia poświęcona 100-leciu odzyskania Niepodległości.  Rozpoczynając uroczystość nauczycielka Teresa Bryła przypomniała wszystkim obecnym, że 100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę, to wielkie święto wszystkich Polaków.  Zwróciła się również z prośbą o zachowanie pamięci o tych wszystkich, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę.  Następnie uczniowie przedstawili pierwszą część programu artystycznego pt. ,,Nie gniewaj się na nas Polsko”, w którym pokazali jak można  we współczesnych czasach kochać swoją Ojczyznę i jak okazywać szacunek dla symboli narodowych. W dalszej części uroczystości zaprezentowano montażu słowno – muzycznym ukazujący trudną drogę, jaką Polska i Polacy przeszli od utraty niepodległości w roku 1795, aż  do jej odzyskania po 123 latach, w 1918 roku. O godzinie 11.11, włączając się w akcję ,,Rekord dla Niepodległej”  wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Narodowy.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę zadbano również o odświętną dekorację klas i korytarzy szkolnych. Pojawiła się wystawa tematyczna pt. ,,Bo chcieli być wolni” przybliżająca trudne drogi Polaków do niepodległości. Podjęte działania przybliżyły uczniom w atrakcyjnej formie wiedzę historyczna o Polsce, jak również koncepcję pozytywnego patriotyzmu czasów współczesnych oraz pobudziły do aktywnego obchodzenia świąt narodowych i podkreśliły ich rolę we współczesnym społeczeństwie.

30Galeria zdjęć: Tydzień Patriotyczny w Wojciechach