„Szkolny konkurs czytelniczy o twórczości Brzechwy i Tuwima”


Biega, krzyczy pan Hilary:

"Gdzie są moje okulary?"

Szuka w spodniach i w surducie,

W prawym bucie, w lewym bucie.

Wszystko w szafach poprzewracał,

Maca szlafrok, palto maca.

"Skandal! - krzyczy - nie do wiary!

Ktoś mi ukradł okulary!"


Julian Tuwim i Jan Brzechwa to dwaj znakomici polscy poeci. którzy zasłynęli głównie twórczością dla dzieci. Wszyscy dobrze znamy ich wiersze i chętnie recytujemy. Sami czytaliśmy je w szkole, uczyliśmy się na pamięć a dziś mięliśmy okazję przekazać odrobinę miłości do tych poetów naszym uczniom.

9 grudnia br. odbył się w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krawczykach konkurs czytelniczy, dotyczący twórczości Brzechwy i Tuwima, zorganizowany przez nauczyciela języka polskiego. Miał on na celu zachęcić uczniów do czytelnictwa, zapoznać z twórczością naszych ojczystych literatów oraz rozbudzić wyobraźnię i kreatywność najmłodszych naszych uczniów - z klas II-III.

Wśród wiernych kibiców – przedszkolaków - zmagali się oni z różnorodnymi konkurencjami: układali tytuły wierszy z rozsypanki wyrazowej, przyporządkowywali tytuł wiersza do jego twórcy, na podstawie rekwizytów wymieniali autora i napisany przez niego wiersz, odpowiadali na trudne pytania quizowe. Dodatkowo uczestniczyli w konkurencji plastycznej polegającej na wykonaniu ilustracji do wylosowanego wiersza na czas. Pomimo presji, uczniowie sprawili się na medal, zaś ich piękne prace zdobią nasz korytarz szkolnyOd początku

Nad prawidłowością przebieg konkursu czuwała komisja nauczycielska złożona z wychowawców klasy II i III – pani Ewy Emilianów i pani Alicji Andrzejczyk. Cała zabawa została nagrana i będziemy mogli przypominać sobie swoje potyczki przez kolejne lata. Zmagania z poezją Brzechwy i Tuwima podsumowano wręczeniem dyplomów i nagród rzeczowych dla wszystkich uczestników.

Zdrowa i emocjonująca rywalizacja, połączona z zabawą, przyniesie zapewne owoce w postaci … pobudzenia wyobraźni dziecięcej i wzrostu czytelnictwa.


Autor tekstu i foto: p.Joanna Borys
Publikacja: Zbigniew Mielnik


„Nauczyciele i pracownicy szkoły widziani okiem ucznia”


W poniedziałek 25 kwietnia 2016r. w naszej szkole rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Plastyczny pod tytułem „Nauczyciele i pracownicy szkoły widziani okiem ucznia”, ogłoszony w ramach obchodów 70-lecia Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krawczykach.Do organizatorów wpłynęło 36 prac konkursowych, z których została wykonana wystawa na korytarzu szkolnym. Prace mogła oglądać i jednocześnie oceniać cała społeczność szkolna.

Uczniowie przyglądali się więc i oceniali, a wyniki po podsumowaniu głosów przedstawiają się następująco:

Kategoria klasy III – VI

I miejsce Marta Hryniewicz z klasy VI

II miejsce Laura Szkoła z klasy IV

III miejsce Amelia Jaskólska z klasy IV

wyróżnienie:

Norbert Szukis z klasy III

Nikola Jaroszewicz z klasy IVKategoria klasy "0" - II

I miejsce Gabriela Szukis z klasy II

II miejsce Marcin Chilimończyk z klasy I

III miejsce Adrian Mickiewicz z klasy „0”Gratulujemy zwycięzcom, ale jednocześnie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Wasze prace wzbudzają zainteresowanie wszystkich osób odwiedzających naszą szkołę, które z ciekawością i życzliwym uśmiechem im się przyglądają. Liczymy na Was w przyszłości!

Organizatorzy: Mariola Maciejewska i Jonanna BorysNagrodzeni w Gminnym Konkursie Literackim
W GALINACH


Nasi uczniowie odnoszą sukcesy na wielu polach. Tym razem zdobyliśmy wysokie miejsca w Gminnym Konkursie Literackim pod tytułem: „Na leśnej polanie … - opowiadanie z dialogiem”.

Aleksandra Subotowicz – uczennica szóstej klasy - zajęła II miejsce w owym konkursie. Jej pracę literacką doceniono za walory przyrodnicze oraz jednocześnie zdobyła III miejsce w ocenie walorów polonistycznych pracy. Natomiast Weronika Mieszkowska i Kacper Subotowicz – pozostali uczestnicy - zostali nagrodzeni za udział.

Uroczystość przyznania nagród odbyła się w Galinach – w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich – siedzibie organizatora konkursu. Wzięli w niej udział przedstawiciele Gminy Bartoszyce oraz Nadleśnictwa Bartoszyce, pod którego patronatem odbył się konkurs.Naszym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Autor publikacji: p. Joanna Borys


„Ciesz się, wesel Betlejem, bo dziś Jezus narodził się!”

Zgodnie z tradycją, w przedświąteczny czas, wszystkie dzieci w swoich szkołach przygotowują się do jasełek. To nie tylko okazja do tego by sprawdzić swój talent aktorski, ale przede wszystkim aby przybliżyć wszystkim historię świąt Bożego Narodzenia. Tygodniami był opracowywany plan przedstawienia, przygotowywano scenerię, a każdy pilnie uczył się swojej roli tak, aby wszystko wypadło jak najlepiej przed widownią.

Tegoroczne Jasełka odbyły się 22 grudnia. Uczniowie klas IV – VI przygotowani przez panią Agatę Szulżycką, wystąpili przed swoimi rodzicami, dziadkami oraz zaproszonymi gośćmi. Wszystko odbywało się w wesołej i radosnej atmosferze. Całości towarzyszyły najpiękniejsze kolędy i pastorałki, co dodatkowo wprawiało wszystkich w świąteczny nastrój. Józef i Maria pilnowali małego dzieciątka, a po sali wirowały anioły. Obowiązkowo pojawili się pasterze oraz Trzej Królowie. Uczniowie swoje role odegrali z pełnym zaangażowaniem i naturalnością, doskonale się przy tym bawiąc. Dzieci miały wspaniałe, kolorowe stroje oraz uśmiechy na twarzach. Dziecięca widownia przyglądała się wszystkiemu z zaciekawieniem. Każdy kto znał kolędy, mógł włączyć się do śpiewania.Na zakończenie pani dyrektor – Małgorzata Chrapowicka podziękowała wszystkim uczestnikom oraz złożyła życzenia świąteczne.

Występ dostarczył widzom wiele wrażeń i wzruszeń.


Autor publikacji: p.Agata Szulżycka


Mikołajki w Szkole Podstawowej w Krawczykach

Tegoroczne Mikołajki były szczególnym dniem dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krawczykach. Z okazji tego święta dnia 04 grudnia 2015 roku wizytę w szkole złożyli Pan Jan Korzeniewski oraz Pan Tomasz Wiszniewski, którzy w imieniu Rotary Club Bartoszyce podarowali uczniom świąteczne paczki. Podczas uroczystego apelu goście zaprezentowali historię Rotary Club Bartoszyce.

Po krótkim wystąpieniu na ręce Prezydenta RC Bartoszyce Pana Jana Korzeniewskiego zostało złożone podziękowanie za przekazane upominki. Następnie Pan Jan Korzeniewski oraz Pan Tomasz Wiszniewski udali się do klas by wręczyć dzieciom świąteczne prezenty. Dyrekcja, pracownicy oraz uczniowie składają serdeczne podziękowanie za wsparcie i okazane serce wszystkim członkom Rotary Club Bartoszyce.


Autor publikacji: p.Jolanta Topczyłko


Dzień pełen wrażeń w Szkole Podstawowej
im. Janusza Korczaka w Krawczykach


30 września 2015 roku do godz. 10.15 wszyscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach szkolnych. Po obiedzie odbyła się akcja "Sprzątania świata", która miała na celu rozbudzanie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz współodpowiedzialności za porządek w najbliższym otoczeniu. Dzieci zaopatrzone w rękawiczki i worki ruszyły w wyznaczone miejsca. Najmłodsi sprzątali teren wokół szkoły, plac zabaw oraz przylegający do szkoły park, natomiast starsi udali się w stronę wsi oraz lasu. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu bardzo chętnie i z wielkim przejęciem. Po skończonej akcji można było stwierdzić, że nie do wszystkich ludzi dotarł apel, aby dbać o swoje środowisko. Pewnie upłynie jeszcze wiele czasu, nim ludzie zrozumieją, jak ważnym jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.

Na zakończenie pracowitej wyprawy i w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wszyscy mieli okazję wspólnego biesiadowania przy ognisku z kiełbaskami. O godz. 12 przyjechali do naszej szkoły aktorzy z Białegostoku z teatrzykiem pt. „Mały człowiek w wiosce wielkoludów”.

Po spektaklu odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka dla klas IV-VI. Zabawa była udana. Rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca nawet najbardziej opornych.

Uczniowie bawili się świetnie do samego końca, a szczególnie chłopcy, którzy czuli się "mile połechtani" tym, że ta zabawa jest właśnie z okazji ich święta.


Autor tekstu:p.Alicja Andrzejczyk
Foto:p.Oleh Krukenytskyy
Publikacja: Zbigniew Mielnik