„Góra Grosza – gest w stronę potrzebujących”

Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet pod nazwą „Góra Grosza”. Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.

Akcja zbierania drobnych monet, z przeznaczeniem na szczytny cel, nie jest dla nas niczym nowym. Tegoroczna - XVI edycja akcji charytatywnej „Góra Grosza”- nie była dla nas również obojętna. Jak każdego roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli aktywnie w zbiórce drobnych monet. W „usypywanie” góry z monet włączyli się zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice. Zebraliśmy w tym roku prawie 20 kilogramów „groszy”. Największy wkład odnotowała grupa przedszkolaków, która uzbierała – 7,5 kilograma. Na drugim miejscu uplasowała się klasa IV z ilością 4,5 kilograma. III miejsce – również zaszczytne - zajęły klasy I i II ( po 2,6 kg). Wszyscy zostali nagrodzeni słodkościami za swój wysiłek, zaś zwycięzcy otrzymali klasowe dyplomy. Monety natomiast przekazano Towarzystwu Nasz Dom, by stamtąd mogły trafić do najbardziej potrzebujących.

Dzięki udziałowi w takich akcjach uczymy się empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazujemy również, że działając w słusznej sprawie, potrafimy się jednoczyć, co jest istotną umiejętnością zwłaszcza teraz, przed świętami, kiedy wielu potrzebujących czeka na naszą, nawet drobną, pomoc.

Autor publikacji: p.Joanna Borys