Karta rowerowa 2016-pierwsze "prawo jazdy"!

Czwartek - 9 czerwca, dla uczniów klasy czwartej był dniem pełen emocji. Jak co roku w naszej maleńkiej szkole miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, ponieważ uczniowie zdawali egzamin na swoje pierwsze „prawo jazdy”. W myśl obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym, każdy uczeń, który ukończy 10 lat może przystąpić do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej, gdzie trzeba wykazać się wiedzą ze znajomości znaków drogowych, udzielania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach dróg, jak również z wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych i praktycznej – zaliczenie jazdy rowerem po przygotowanym „miasteczku drogowym”. Tegoroczni uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością tej problematyki, z którą i dorośli kierowcy czasami mają wiele problemów.

Najdzielniejszym rowerzystą w tym roku okazał się Tomek Suprynowicz, który osiągnął maksymalny wynik 50 punktów, przy czym na podkreślenie zasługuje fakt, że test złożony z 20 pytań rozwiązał bezbłędnie w czasie 2 minut! Tomek awansował do drużyny, która w przyszłym roku szkolnym będzie reprezentowała naszą szkołę w Powiatowych Eliminacjach Bezpieczeństwa w Ruch Drogowym, w której to rywalizacji nasza szkoła, w bieżącym roku - zajęła II miejsce.

Rodzice naszych czwartaków również dopingowali swoje pociechy. Z tej, tak bardzo ważnej okazji Laurze, Emilce i Gabrysiowi kupiono nowe rowery!

Nad poprawnością przeprowadzanego egzaminu czuwała komisja w osobach: p. dyrektor Małgorzata Chrapowicka, p. Wiesław Kaczerski-ekspert od jazdy rowerem, p. Alicja Andrzejczyk-wychowawczyni klasy czwartej i Zbigniew Mielnik – nauczyciel wychowania komunikacyjnego, przygotowujący uczniów. Cała 12-tka „czwartaków” otrzymała karty rowerowe, o czym potwierdzają fotografie wykonane przez p. Olka Krukienickiego,. Karty rowerowe, nadawane przez panią dyrektor, nie były jedyną niespodzianką tego dnia. Wraz z nimi młodzi rowerzyści otrzymali kamizelki odblaskowe, podarowane przez p. Wiesława Kaczerskiego, smycze do oprawek sponsorowane przez Nadleśnictwo Bartoszyce, które dostarczył nam p.Krzysztof Subotowicz oraz sztywne okładki do nowiutkich kart rowerowych. Na koniec „gorącego dnia” Kacper Subotowicz poczęstował wszystkich lodami.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, kto przyczynił się do organizacji tak wyjątkowego dnia, a więc oprócz wcześniej wymienionej komisji podziękowania należą się p. Jasi Pyszniak, za przygotowanie dokumentacji i kart rowerowych, p. Tadeuszowi – za pomoc przygotowaniu i malowaniu przeszkód drogowych oraz uczniom klasy piątej, za ustawienie toru jazdy na płycie boiska szkolnego.

Wszystkim młodym rowerzystom życzymy bezpiecznych powrotów do domu podczas wycieczek rowerowych i przypominamy, że karta rowerowa obowiązuje do 18-tego roku życia, a okazywać ją należy wraz z ważną legitymacją szkolną!

Powodzenia!

Autor tekstu:p.Zbigniew Mielnik