Z Kujawskim pomagamy pszczołom – nasze działania w V edycji programu.

Już po raz drugi nasza szkoła bierze udział w programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego głównym celem jest edukacja społeczeństwa o roli pszczołowatych w przyrodzie i gospodarce człowieka, problemie ich wymierania oraz realnych sposobach zapobiegania temu zjawisku

Nasze działania zaczęliśmy od zdobycia teoretycznej wiedzy na temat pszczołowatych. Na zajęcia otwartych dn. 24.03.2015r., w których uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele dowiedzieliśmy się m. in. o zwyczajach i roli pszczoły miodnej, ale też dzikich pszczołowatych takich jak murarka ogrodowa, czy trzmiele. Zapoznaliśmy się z przyczynami wymierania pszczół oraz możliwością ich ochrony. Zajęcia prowadziła p. Mariola Maciejewska –nauczyciel przyrody. Następnie przystąpiliśmy do działań praktycznych. W sobotę 11.04. uczniowie założonej wcześniej Akademii Przyjaciół Pszczół na Piątkę, a zarazem członkowie Szkolnego Koła LOP zasadzili w pobliskim lesie drzewa i krzewy miododajne takie jak lipa (11sadzonek), wiśnia (2 drzewka), dzika róża (6 sadzonek), śliwka mirabelka (6 sadzonek). Dodatkowo wysiali nasiona facelii – zielnej rośliny miododajnej. Aby udokumentować naszą pracę na miejscu wkopaliśmy tablicę informacyjną.

Należy wspomnieć, że nasze działania spełzłyby na niczym, gdyby nie pan Krzysztof Subotowicz - leśniczy z Nadleśnictwa Bartoszyce, który mocno zaangażował się w opisywany projekt. Przygotował on bowiem miejsce w lesie, sadzonki, nasiona oraz stosowny sprzęt ogrodniczy. Powstało przepiękne miejsce edukacyjne, za co serdecznie dziękujemy.

A co mamy w planach:

• Zagospodarowanie klombu dla pszczołowatych w okolicy szkoły.

• Spotkanie z pszczelarzem.

• Rozstrzygnięcie konkursu „Jestem przyjacielem pszczół na piątkę. Chroniąc ratuję!.

Autor tekstu:p.Mariola Maciejewska