Wielokulturowa Wielkanoc

14 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krawczykach uczniowie klasy V i VI, w formie wystawy i z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, przedstawiły historię, tradycje i dekoracje wielkanocne w kulturze ukraińskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Po wysłuchaniu wystąpienia uczniowie dowiedzieli się m.in., że wyznawcy prawosławia podobnie jak katolicy święcą specjalnie przygotowane koszyczki z pokarmem. Inaczej jest w kościele ewangelicko-augsburskim, w którym nie stosuje się specjalnego rytuału święcenia palm, czy pokarmów. Najważniejszym dniem dla protestantów jest Wielki Piątek, który jest wolny od pracy.

Zarówno grekokatolicy, prawosławni jak i ewangelicy jedzą wielkanocne śniadanie. Potrawą, której nie może zabraknąć u tych pierwszych i drugich jest pascha. Co ciekawe niektóre zwyczaje typowe dla kultury niemieckiej takie jak ubieranie drzewka wielkanocnego, prezenty z okazji „zajączka”, szukanie jajek w domu i ogrodzie schowanych przez zajączka, przywędrowały do Polski i na dobre zadomawiają się w naszej kulturze. Największą ciekawością cieszyła się wystawa reprezentująca wyznanie grekokatolickie. Uczniowie mogli spróbować regionalnych wypieków jak i obejrzeć haftowane koszule i inne ozdoby. Całe przedstawienie było niezwykle ciekawe dla odbiorców, szczególnie, że dzieci prezentowały informacje w charakterystycznych strojach ludowych.
Autor tekstu:p.Mariola Maciejewska